Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Rieser Organic Hazelnut Puree - 320 grams

Skip product gallery

Kunden kauften auch

Tip
Bio Haselnuss Nougat Creme im Glas

Average rating of 4.85 out of 5 stars

Rieser Organic Hazelnut Cream 180ml

Content: 0.18 Liter (€36.61 / 1 Liter)

from €6.59*
Bio Nuss Saaten Müsli 600g - mit ganzen gerösteten Bio Haselnusskernen und Sonnenblumenkernen aus Bayern

Average rating of 5 out of 5 stars

Bio Nuss Saaten Müsli 600g - mit ganzen gerösteten Bio Haselnusskernen und Sonnenblumenkernen aus Bayern

Content: 0.6 Kilogramm (€6.08 / 1 Kilogramm)

from €3.65*
Tip
Glas Haselnuss-Kakaocreme von RieserNuss, vegan & zuckerfrei

Average rating of 5 out of 5 stars

Rieser Organic Hazelnut Cream 180ml

Content: 0.17 Kilogramm (€38.76 / 1 Kilogramm)

from €6.59*
Rieser Haselnusssahnelikör 0,35 Liter Glasflasche

Average rating of 5 out of 5 stars

Rieser Haselnusssahnelikör 0,35 Liter Glasflasche

Content: 0.35 Liter (€25.57 / 1 Liter)

€8.95*
Organic pistachios in shell, Spain, roasted and lightly salted, size 23-25 oz

Average rating of 4.91 out of 5 stars

Organic pistachios in shell, Spain, roasted and lightly salted, size 23-25 oz

Content: 0.25 Kilogramm (€21.16 / 1 Kilogramm)

€5.29*
SALE
Rieser Organic Hazelnut Puree - 320 grams

Average rating of 5 out of 5 stars

Rieser Organic Hazelnut Puree - 320 grams

Content: 0.25 Kilogramm (€39.96 / 1 Kilogramm)

€10.95* €9.99*
SALE
Tip
Rieser Organic Hazelnut Puree - 320 grams
Rieser Organic Hazelnut Puree - 320 grams

Content: 0.25 Kilogramm (€57.96 / 1 Kilogramm)

€15.95* €14.49*
SALE
Organic pistachios in shell, Spain, roasted and lightly salted, size 23-25 oz

Average rating of 4.91 out of 5 stars

Organic pistachios in shell, Spain, roasted and lightly salted, size 23-25 oz

Content: 0.5 Kilogramm (€20.58 / 1 Kilogramm)

Variants from €5.29*
€11.35* €10.29*
Organic hazelnut kernels natural brown Germany, raw food quality

Average rating of 4.96 out of 5 stars

Organic hazelnut kernels natural brown Germany, raw food quality

€23.25*
Bio Haselnusscreme Genussfux 280 g

Average rating of 5 out of 5 stars

Bio Haselnusscreme Genussfux 280 g

Content: 0.28 Kilogramm (€33.18 / 1 Kilogramm)

€9.29*

Product information "Rieser Organic Hazelnut Puree - 320 grams"

Rieser Organic Hazelnut Puree 320 gram jar - 100 % organic hazelnut kernels from Croatia! Organic products certified by DE-ÖKO-006. Production in Croatia.

7 of 7 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


7 reviews

Verified purchase

12 August 2026 04:42

Review with rating of 5 out of 5 stars

Anonym bewertet

alles super

Verified purchase

29 July 2026 06:43

Review with rating of 5 out of 5 stars

Anonym bewertet

Tolle Qualität!

Verified purchase

27 July 2026 21:31

Review with rating of 5 out of 5 stars

Anonym bewertet

Der Kunde hat keinen Kommentar hinterlassen.

Verified purchase

4 November 2025 09:55

Review with rating of 5 out of 5 stars

Anonym bewertet

Hervorragende Produkte in einem guten Preis-Leistungsverhältnis.

Verified purchase

13 September 2025 07:09

Review with rating of 5 out of 5 stars

Optimal für Schoko-Nuss-Creme

Ich habe das Mus insbesondere zur Produktion von Schoko-Nuss-Creme gekauft. Die Haselnuss schmeckt deutlich heraus, wie ich es gerne mag.

Our feedback: Vielen Dank
Verified purchase

18 February 2025 20:19

Review with rating of 5 out of 5 stars

Alles von außerordentlicher Qualität

Insbesondere die Nüsse sind erstklassig

Verified purchase

11 February 2025 11:14

Review with rating of 5 out of 5 stars

Die Hörnchen lieben die Nüsse 🐿🤎🌰

einfach lecker, für Mensch und 🐿🫶👍👍👍

Rieser Organic Hazelnut Puree - 320 grams

Average rating of 5 out of 5 stars

5,00  basierend auf  7  Bewertungen
Natalija

Average rating of 5 out of 5 stars

Verifizierter Kauf
*
alles super
Adelheid

Average rating of 5 out of 5 stars

Verifizierter Kauf
*
Tolle Qualität!
Doris

Average rating of 5 out of 5 stars

Verifizierter Kauf
*
*
Margret

Average rating of 5 out of 5 stars

Verifizierter Kauf
*
Hervorragende Produkte in einem guten Preis-Leistungsverhältnis.
Anja

Average rating of 5 out of 5 stars

Verifizierter Kauf
Optimal für Schoko-Nuss-Creme
Ich habe das Mus insbesondere zur Produktion von Schoko-Nuss-Creme gekauft. Die Haselnuss schmeckt deutlich heraus, wie ich es gerne mag.
Helmut

Average rating of 5 out of 5 stars

Verifizierter Kauf
Alles von außerordentlicher Qualität
Insbesondere die Nüsse sind erstklassig
Rene

Average rating of 5 out of 5 stars

Verifizierter Kauf
Die Hörnchen lieben die Nüsse 🐿🤎🌰
einfach lecker, für Mensch und 🐿🫶👍👍👍